Aprašymas
Nitritsool on edasiminek liha töötlemise valdkonnas. Peaaegu kõigi toodete tootmine on suuremal või vähemal määral seotud soola kasutamisega. Samal ajal määratakse lihatööstuse süsteemides naatriumkloriidi osalusel toimuvate protsesside suund suuresti keemiliste lisandite kvantitatiivse ja kvalitatiivse koostisega, ning samuti kasutatava toidusoola mikrobioloogilise saastatuse tasemega. Toiduainetööstuses kasutamiseks on kõige perspektiivsemaks soolaliigiks vaakumsool, mis ei sisalda raskmetalle, ioone ega halofiilseid baktereid.
K+S nitriitsoola segu on ülipuhas vaakumsool, mille naatriumkloriidi sisaldus on vähemalt 99,8%. See tulemus saavutatakse tänu õrnale kristallumisprotsessile ja eriti puhta soolvee kasutamisele.
Suurepärased voolamisomadused ja ideaalne graanulite suurus (vahemikus 0,10 kuni 0,71 mm) muudavad K+S nitriitsoola segu väga hõlpsasti kasutatavaks ja tagavad parimad toidu säilitamise tulemused.
Võimalik on lisada joodi ja paakumisvastast ainet.
Sool on läbinud ISO 9001: 2008 sertifitseerimise ja vastab HACCP sertifikaadi nõuetele.
Konserveerimine Lauasoola kasutamine pärsib mikroorganismide arengut ja kasvu, vähendades nende jaoks vajaliku vaba niiskuse hulka lihatoodetes. Seega sool vaid pärsib baktereid ja hallitusseeni, kuid ei hävita neid täielikult. Naatriumnitriit hävitab eoselise mikrofloora, tungides läbi bakteriraku sees oleva membraani ning takistades selle arengut.
Värvus. Nitriit reageerib liha müoglobiiniga, mille käigus moodustub nitrosomüoglobiin, mis annab tootele pärast kuumtöötlemist roosakaspunase värvi.
Nitriidi koguse suurendamine viib intensiivsema värvuse moodustumise reaktsioonini ja pikendab valmistoote säilivusaega. Värvuse tekkimise reaktsioon aktiveerub toote kuumutamisel üle 30 °C; temperatuuri edasise tõusu korral 60–70 °C-ni kaotavad nitrosomüoglobiin ja nitrosohemoglobiin denatureerimise tõttu oma valguosa ning muunduvad nitrosohemokromageeniks ja nitrosomikromageeniks, mis annavad lihatootele punase värvi. Naatriumnitriidi puudumisel kulgeb värvuse moodustumise reaktsioon metmüoglobiini moodustumiseni ja valmistoode muutub pärast kuumtöötlust halliks, mis on enamiku lihatoodete ja vorstide puhul vastuvõetamatu.
Maitse. Lauasool annab lihatoodetele teatud maitse, ning samas on kindlaks tehtud, et soola ja naatriumnitriidi kooskasutamine parandab oluliselt maitse väljendumist. Naatriumnitriit avaldab lipiididele antioksüdatiivset toimet, parandades lihatoodete organoleptilisi omadusi ja pikendades nende säilivusaega. Naatriumnitriit puhtal kujul on toksiin, seetõttu on soovitatav kasutada nitriitsoola, et välistada naatriumnitriidi üleannustamise võimalust valmistootes, tagades sellega oma toodangu ohutuse.
Kasutamine:
Nitriitsoola kasutatakse suitsutatud liha, vorsti- ja singitoodete ning muude lihatoodete tootmiseks naatriumnitriidi, lauasoola ja lämmastikhappelise naatriumi asemel. See on ette nähtud roosakaspunase värvuse moodustamiseks ja stabiliseerimiseks, soolase maitse andmiseks, säilivusaja pikendamiseks ja vorstitoodete maitse parandamiseks. Samuti kasutatakse seda mõnede kalatoodete tootmisel.
Nitriitsoola segu kasutamine on ohutum, tehniliselt mugavam ja tehnoloogiliselt tõhusam meetod, mis võimaldab teil kujundada valmis lihatoodete välimust ja maitset, mis on tarbija jaoks atraktiivne.
Pakend:
– kilest kotid, 25 kg
– polüpropüleenist kotid, 1000 kg (big bag)
Peamised keemilised näitajad: | Norm |
Naatriumkloriid (NaCl) | 99,4% |
Naatriumnitriit (NaNO2) | 0,55% |
Niiskusesisaldus (H2O) | 0,005% |
Paakumisvastane lisand (E-535) | 10 mg/kg |