Soola tootmise meetodid
Prantsuse arheoloogid on tõestanud, et vanim soolamaardla asub Aserbaidžaanis, Araksi jõe orus, Duzdagi mäe lõunanõlval. Teadlaste sõnul algas selle maardla esimene areng viis tuhat aastat tagasi.
Praegu on USA geoloogiateenistuse andmetel maailma soolatoodang umbes 193 miljonit tonni aastas ning märkimisväärses mahus toimub see rohkem kui 100 riigis. Peamisteks soolatootmise keskusteks maailmas on Põhja-Ameerika, Aasia ja Vaikse ookeani piirkond (APR) ning Lääne-Euroopa osariigid.
Peamised soola kaevandamise ja tootmise viisid, kõige levinumad võimalused:
Suletud kaevandusmeetod. Nii kaevandatakse 60% kogu maailma soolast. Maapõues asuv tahke naatriumkloriid moodustab mägesid. Nende põhjad asuvad viie kuni kaheksa kilomeetri sügavusel ja kuplid on näha maapinnal. Sellise soola kaevandamiseks moodustatakse pikad tunnelid. Peatunnelist hargneb palju kambreid ja galeriisid. Kõik see ehitatakse strekikonveierite või raiemasinate abil. Soola pinnale saamiseks laaditakse see skreeperiseadmetele. Protsessi hõlbustamiseks ja kiirendamiseks lõigatakse suured tükid väikesteks osadeks ja saadetakse kärude või liftide abil töötlemistsehhi. Seal naatriumkloriid jahvatatakse, puhastatakse (vajadusel) ja pakitakse. Kaevandusmeetodi eeliseks on aastaajast mittesõltumine. Kaevandamine toimub aastaringselt.
Maa-alune leostamine. Põhjavesi uhub soolakihte, mille tulemusena tekib looduslik lahus. See pumbatakse välja ja seejärel aurustatakse. Samuti toimub mõnel juhul leostamine kunstlikult: maardlate asukohta arvesse võttes rajatakse kaevude võrk. Nende kaudu pumbatakse sisse kuum vesi, mis lahustab naatriumkloriidi, ning seejärel pumbatakse see lägapumpadega välja alarõhuga vaakumpaakidesse. Siin vesi aurustub ja kristallid laskuvad põhja. Sade jahvatatakse tsentrifuugis. See lauasoola valmistamise meetod on suhteliselt odav.
Karjääri meetod. Naatriumkloriid kaevandatakse lahtistes karjäärides soolajärvede või kaevanduste põhjast. Selline materjal on madalama kvaliteediga ja taskukohase hinnaga. Sellise NaCl puhtus ei ületa 90%. Kõige sagedamini kasutatakse karjäärisoola jäätumisvastaste ainete tootmiseks ning ka muudel tehnilistel eesmärkidel.
Aurustamine. Järve- ja meresool aurustatakse kunstlikult või ekstraheeritakse juba looduslikult settinud naatriumkloriid. Selle meetodi puuduseks on tugev sõltuvus looduse kapriisidest.